ترکیب

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

ترکیب در street fighter

ترکیب یا کامبو (Combination,Combo)، به پیاده کردن حرکات به صورت پی در پی و با فاصله زمانی حداقل گفته میشه. ترکیب بیشتر در سبک مبارزه ای مطرحه، جایی که منجر به مبهوت شدن حریف میشه (hitstun). همچنین حرکاتی به عنوان ترکیب شکن وجود دارن (Combo breaker) که مانع تا ابد پیش رفتن ترکیب حریف میشن. مشخصه پیاده سازی یه ترکیب موفق نیازمند زمانگزینی دقیق و مناسبه.

تاریخچه

استفاده از الگو

ترکیب صرفا محدود به بازی مبارزه ای نمیشه و میتونه ابزاری قدرتمند برای طراح برای ایجاد تنش و یا پیاده سازی متفاوت از اکشن های بازی باشه. این موضوع میتونه سطح مهارت بازی رو به میزان قابل توجه ای افزایش بده. به دلیل موقت بودن ضریب افزایشی، تایم راش ایجاد شده و تنش بیشتری حتی احساس میشه. ترکیب نه تنها از طریق گیم پلی واکنشی بلکه به کمک برنامه ریزی تاکتیکی هم قابل خلق کردنه.

ضریب افزایشی

ترکیب در دیگر سبک ها ، از جمله معمایی یا بزن بشکاف میتونه به عنوان یه ضریب افزایشی عمل کنه و به صورت عددی صحیح نمایش داده بشه ، مثلا 8x . این عدد میتونه در امتیاز نهایی بازیکن ضرب شده و یا همراه با جوایز ویژه و دستاورد باشه. عموما شاهد حظور متن های جذاب و انگیزشی همچون سری Devil may cry در گوشه و کنار صفحه هستیم. ضریب افزایشی معمولا یه تصاعد هندسی یا حسابیه.

نمایش

سنجش گر ترکیب میتونه به شکل شاخص پیشرفت نمایش داده باشه . با رسیدن به مقدار صفر ، ترکیب طبیعتا از بین میره.