مترویدوانیا

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

Castlevania: Symphony of the Night

مترویدوانیا (Metroidvania) زیر سبکی از اکشن ماجراجویی و سکوییه که از ترکیب عناصر دو سری بازی Castelvania و Metroid شکل گرفته. از مهمترین مشخصه های این سبک میشه به طراحی دنیا و مرحله غیر خطی اشاره کرد. زاویه دوربین معمولا از کناره(side scrolling) و عناصر هنری دو بعدی طراحی میشن.

طراحی دنیا و مراحل به طوری صورت میگیره که بخش های دنیا به هم مرتبط و متصلن. با این حال وجود موانعی که نیازمند توانایی یا ایتم های خاصی هستن، بازیکن رو به جستجو و کاوش تشویق میکنه. بنابراین شاهد عقبگردی متعدد هستیم. عناصر نقش آفرینی از جمله پیشرفت کارکتر بازیکن به وضوح در این سبک دیده میشن.

مترویدوانیا همچنین به اسم های Castleroid, Castletroid, Explorable Platformer, Platform Adventure شناخته شده اس.

تاریخچه

Metroid 1986

1986 Metroid، از اولین بازی های این سبک بود که نینتندو طراحی و منتشر کرد. هدف نینتندو از ساخت این عنوان، ایجاد تجربه یه بازی ماجراجویی غیر خطی با پاورآپ های دائمی بود، چیزی که خلافش در اون زمان رایج بود.

در همین حال که سری بازی Castelvania در حال محبوب شدن بود، طراح بازی، Koji Igarashi متوجه شد بازیکنان قدیمی تر و آشنا با سری، به سرعت مراحل بازی رو طی میکنن، اما بازیکنان جدید دچار دشواری میشن. برای رفع این مشکل، Igarashi با الهام از سری Legends of Zelda، در عنوان جدیدش، Castlevania: Symphony of the Night، دنیا رو تا حدود بسیار زیادی باز تر طراحی کرد. این موضوع علاوه بر افزایش زمان گیم پلی، امکان سرمایه گذاری بر روی کارکتر بازیکن و پیشرفت رو محیا کرد.

مفاهیم مرتبط


پیوند به بیرون