محدودیت جمعیت

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

در C&C generals برخلاف بسیاری از بازی ها هیچ محدودیت جمعیتی وجود نداره! اگه بازی بخاطر شکست بازیکنان تموم نشه، بخطار افت فریم و مشکلات فنی تموم میشه

محدودیت جمعیت (population limit) ، محدود کردن تعداد افرادیه که بازیکن در هر زمان خاص میتونه تحت کنترل داشته باشه. این محدودیت طبیعتا بیشتر در بازی های استراتژی و هنگام تلاش برای ساخت یه ارتش افسانه ای احساس میشه. توسعه دهندگان برای برابر سازی و یا به دلایل فنی از جمله محاسبه هوش مصنوعی ، رندرینگ و ... اقدام به محدود سازی جمعیت میکنن. این محدودیت معمولا بسیار کمتر از میزان قابل باور و یا منطقیه ، مثلا محدودیت 50 نفری برای یه تمدن بزرگ! با این حال ، کوچک بودن ابعاد در یه بازی ، موضوعی پذیرفته شدس و مدیریت ذره بینی رو به حداقل میرسونه.


استفاده از الگو

صراحت

محدودیت جمعیت میتونه صريحا در محیط کاربری بازی به بازیکن اعلام بشه و یا غیرمستقیم و مفهومی از طریق ایجاد محدودیت های مرتبط. مثلا در They are billions ، ایجاد افراد نظامی، نیازمند کارگره که از طریق ساخت مسکن برای شهروندان بدست میاد، مسکن هم نیازمند منابع و مقداری زمین آزاده. این زنجیره نیازمندی ها که نهایتا به یه منبع محدود کننده ختم میشه محدودیت جمعیت رو ضمنی ابراز میکنه.


یگان به جای فرد

در صورتی که هدف کاهش مدیریت ذره بینی و در عین حال واقع گرایانه نگاه داشتن ابعاد بازی باشه، میشه از یگان به جای فرد استفاده کرد. در بازی های تاکتیکی همزمان واحد های نظامی در قالب یگان های 15 تا 60 نفره قرار دارن. این الگو حتی در بازی های استراتژی همزمان هم مثل Lord of rings battle for middle earth دیده شده.