مشخصه

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

مشخصه (attribute)، نماینگر میزان یه ویژگی یا صفت مثل توانایی رهبری و یا یه مفهوم انتزاعی مثل قدرته که با یه عدد صحیح بیان میشه. تعدادی از عناوین برای حفظ سادگی از مشخصه‌ها چشم پوشی کرده و در عین حال تعدادی دیگه از استفاده از صدها مشخصه یا بیشتر هیچ شرمی ندارن.

تاریخچه

تاریخچه مشخصه ها به بازی های رومیزی هم چون Doungons and Dragons برمیگرده. با وجود دیده شدنش در تقریبا همه ای بازی های نقش آفرینی، محدود به این سبک نمیشه ، برای مثال در سری The Sims ، مشخصه ها وضعیت تفریح ، گشنگی و یا نیاز به خواب سیمزتون رو بیان میکنن.

استفاده از مفهوم

ماهیت وجودی مشخصه‌ها به بازیکن امکان سرمایه‌گذاری بر روی جنبه‌های مختلف یه کارکتر رو میده. این امکان میتوته قبل از شروع بازی یا در جریان بازی اتفاق بیافته. مشخصه‌ها معمولا همراه با سیستم افرایش سطح به کار میرن. با هر بار افزایش سطح، تعدادی امتیاز مشخصه‌ ایی (attribute points) برای اختصاص دادن به مشخص ها به بازیکن داده میشه. با این حال اخیرا بعضی از بازی ها همچون Diablo 3 به سمت امتیاز‌گذاری خودکار روی آوردن و تمرکزشون رو در عوض بر روی توسعه مهارت‌ها گذاشتن.

ایتم های خاص میتونن به طور موقت مشخصه‌ها رو تغییر بدن، مثلا استفاده از یه کاتانا میتونه 3 واحد به چابکی اضافه کنه.

مشخصه ها به عنوان درگاه

مشخصه‌ها در ایجاد درگاه میتونن مفید واقع بشن. مثلا تجهیز کلاه‌خود خاصی، نیازمند قدرت +10 باشه تا بازیکن حتی با وجود بدست آوردن این ایتم از هر طریقی(دزدی، غارت و یا خرید)، توانایی تجهیزش رو تا شرایط مورد نظر نداشته باشه. این موضوع در تعادل سازی نقش مهمی ایفا میکنه.

مشخصه های معمول

  • سلامتی (health)، نشون دهنده مقدار آسیبی که کارکتر میتونه تا قبل از مرگ دریافت کنه.
  • هوش (Intelligence)، تقویت کننده هر نوع فعالیت ذهنی، مثل افسون کردن و یا حداکثر مقدار مانایی که کارکتر میتونه در هر زمان جذب کنه.
  • شانس (Luck)، خوش شانس بودن. معمولا به امکان جاخالی دادن ضربه های دشمن و/یا احتمال رسوندن ضربه وخیم ختم میشه.
  • قدرت (Strength)، بیان کننده تونایی فیزیکی فرد و امکان استفاده از ایتم های قوی تر و سنگین تر.
  • چابکی (Agility)، مشخص کننده سرعت عمل فرد. مثلا سرعت رسوندن آسیب یا سرعت حرکت.
  • دفاع (Defense)، میتونه نقش یه سپر رو ایفا کرده و باعث کاهش آسیب رسیده شده بشه.

منابع

Gaming Stat Tropes

Attribute (role-playing games) Wikipedia

Attributes , Giant bomb

Attributes Arcana wiki