سیاهه

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

مدیریت سیاهه گاهی به تنهایی یه ریز بازیه!

سیاهه لیستی از آیتم هایه که بازیکن در هر زمان به همراه داره.

سیاهه به بازیکن این امکان رو میده که تعدادی محدود یا نامحدود آیتم حمل کنه. همچنین با دسته بندی کردن این آیتم ها، دسترسی سریع و آسان رو برای بازیکن فراهم می‌کنه.

ساختار سیاهه

از معمول ترین ساختار ها میشه به توری بودن اشاره کرد. در این ساختار محفظه ها در کنار هم قرار گرفته و چفت شدن. این ساختار نماینگر یه کوله پشتیه دو بعدیه. محفظه ها میتونن هم اندازه یا متفاوت باشن، به هر حال فضای اشغال شده توسط یه شمشیر خیلی بیشتر از فضایی که یه اکسیر اشغال میکنه.

مدیریت

در صورت طراحی اشتباه سیاهه به راحتی شاهد عارضه مدیریتی هستیم. این موضوع نه تنها خسته کنندس بلکه به سرعت پیشروی بازی صدمه جدی میزنه.

محدودیت

برای حفظ واقعگرایی معمولا شاهد محدودیت در تعداد آیتم های قابل حمل هستیم؛ با این حال این محدودیت با فرض کردن فراطبیعی بودن آواتار بازیکنه و در غیر از مواردی نادر همچون تعدادی تیراندازی اول شخص، توانایی واقعی انسان در نظر گرفته نمیشه. برای ایجاد این محدودیت، راهکاری زیر دیده میشه:

  • وزن دار کردن آیتم، آیتم های بزرگتر، سنگین تر هستن و برعکس. نهایتا محدودیت عددی برای حداکثر وزن قابل حمل در نظر گرفته میشه. در صورت رد کردن این محدودیت، جریمه ایی مثل کند شدن سرعت حرکت آواتار میتونه لحاظ بشه.
  • با داشتن ساختار توری، تعداد محفظه ها باعث محدودیت میشه.
  • به سادگی با در توجه به محدودیت حافظه کاری، امکان حمل تا سقف 4 آیتم رو خواهیم داشت.


نام های دیگر

Inventory, فهرست دارایی ها

این مقاله فاقد ذکر هرگونه منبع می باشد.