مه جنگ

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

نسخهٔ تاریخ ‏۲۰ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۲۹ توسط Hesamom (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
مه جنگ در بازی Civilization

شک و تردید بخش جدایی ناپذیری از هر جنگی رو تشکیل میده. نداشتن اطلاعات کافی در مورد موقعیت دشمنان، نوع و تعداد نیرو ها و عوارض زمین نقش مهمی در نتیجه یک جنگ ایفا میکنه. در این میان بازی های نظامی رومیزی که با هدف شبیه سازی جنگ های واقعی پدیدار شدن، این مفهوم رو با روش های متفاوت از جمله برعکس قرار دادن نیرو های نظامی و یا به کمک نقشه های مشابه پیاده کردن. با حضور بازی های ویدیویی و قدرت بالای پردازش کامپیوتر، فرصت نمایش بهتر این مفهوم فراهم شد. معمولا مه یا دسته ای از ابر های متراکم اطلاعات جغرافیایی و یا موقعیت واحد ها رو پنهان می کنن. مکان های کشف نشده تا زمان حضور آواتار و یا واحد های تحت کنترل بازیکن زیر این مه‌ پنهان میمونن.

تاریخچه

اولین نمونه در بازی Empire در سال 1977 دیده میشه؛ در این بازی، نقشه بازی که در ابتدا کاملا سیاه و مخفیه، با کاووش نیرو ها پدیدار میشه و در این حالت باقی میمونه.


استفاده از مفهوم

مه جنگ کاری رو که محدودیت طبیعی دید دوربین اول و یا سوم شخص متصل به آواتار بازیکن انجام میده رو در یک دوربین آزاد مهیا میکنه. دوربین های آزاد به شکل وسیعی در بازی های استراتژی و مخصوصا استراتژی همزمان به کار میرن، با این حال کاربرد مه جنگ لزوما محدود به سبک استراتژی نیست. این الگو با ایجاد اطلاعات ناکامل، به احساس شک و تردید منتهی میشه. همچنین مه جنگ به بازیکن انگیزه میده که از طریق نیرو های شناسایی به کاووش و جستجو در دنیای بازی بپردازه.


نام های دیگر

Fog of war


منابع

English Wikipedia : Fog of war Fog of war: TvTropes