ترتیب دهی

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۰۹:۴۰ توسط Hesamom (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

ترتیب دهی مشخص کننده ترتیب بازیکنان در طی بازیه. ترتیب دهی در همه ای اموری که ترتیب اهمیت داره موضوع قابل تامل ایه.

در بالاترین سطح، ترتیب دهی بازیکنان میتونه یکی از موارد زیر باشه:

  • نوبتی خالص(Turn-Based) ، در هر زمان خاص، فقط یه بازیکن میتونه بازی کنه، و بعد از تموم شدن نوبت اش طبیعتا بازیکن بعدی در چرخه(معمولا ساعت گرد) بازی رو ادامه میده. این نوع ترتیب دهی عموما در بازی های رومیزی و استراتژی نوبتی به کار میره.
  • نوبتی همزمان یا فاز دار (Phase-based) ، بر خلاف نوبتی خالص، همه ای بازیکنان در یه فاز تصمیم گیری میکنن و بعد از اتمام فاز (معمولا برحسب زمان یا وقتی که همه آماده ان)، اعمال تصمیم گیری شده پیاده میشن (فاز اجرا).
  • همزمان (Real time) ، بازیکان میتونن در هر زمان تصمیم گیری کرده و نتیجه تصمیمشون رو سریعا مشاهد کنن. طبیعتا این نوع ترتیب دهی نیازمند تصمیم گیری سریعه و گیم پلی واکنشی ایجاد میکنه.

ترتیب دهی های هیبرید

لزوما به بازی نباید یه نوع ترتیب دهی خاص در طول گیم پلی داشته باشه، سری بازی های Total war, در کمپین نوبتی و در طول جنگ، همزمان هستن و یا بر عکس در Divinity originals sins مبارزات نوبتی و هر چیز دیگه همزمان صورت میگیره.

همزمان توقف دار

They are Billions با اینکه یه استراتژی همزمانه، امکان توقف وجود داره

هنگام رهبری یه ارتش بزرگ گاهی متوقف شدن و بررسی وضعیت الزامیه، این نوع ترتیب دهی امکان آنالیز شرایط رو در هر زمان دلخواه برای بازیکن فراهم میکنه و مشخصا مناسب یه گیم پلی با اتفاقای زیاد اما رخداد های مهم نادره. طبیعتا این ترتیب دهی برای بازی های چند نفره مناسب نیست گرچه دسته ای از بازی ها از جمله Rise of nations این امکان رو فراهم کردن.


همزمان متراکم

امکان افزایش سرعت پیشروی بازی وقتی همه چی هنگام کنترل یه کلان شهر یا دفاع از یه دژ به خوبی پیش میره واقعا احساس میشه. این نوع ترتیب دهی در بازی های استراتژی و مدیریتی به وضوح دیده میشه و عدم وجود اون گاهی به معنی ساعت ها زل زدن به صفحه اس تا زمانی که یه اتفاق جالب رخ بده. معمولا شاهد این امکان همراه با توقف زمان هستیم تا بازیکن کنترل زمان رو در دست داشته باشه.

تیک محور

در این نوع ترتیب دهی، در هر تیک که هر واحدی از زمان میتونه باشه، از یه ثانیه یا یه سال، بازیکن مجاز به انجام تعداد محدودی اکشنه. تیک محور به بیان دیگه همون همزمانه که واحد بروزرسانی وضعیت بازی به جای چند میلی ثانیه به یه عدد بزرگتر و محسوس تر برای بززیکن تبدیل شده. این نوع طراحی همگام سازی سرور با کلاینت رو به خوبی پشتیبانی میکنه و معمولا در بازی های آنلاین چند نفره به کار میره.


نام های دیگر

نوبت دهی، sequencing

این مقاله فاقد ذکر هرگونه منبع می باشد.