محدودیت جمعیت

از ویکی پلی ، دانشنامه طراحی و توسعه بازی

در C&C generals برخلاف بسیاری از بازی ها هیچ محدودیت جمعیتی وجود نداره! اگه بازی بخاطر شکست بازیکنان تموم نشه، بخطار افت فریم و مشکلات فنی تموم میشه

محدودیت جمعیت (population limit) ، محدود کردن تعداد افرادیه که بازیکن در هر زمان خاص میتونه تحت کنترل داشته باشه. این محدودیت طبیعتا بیشتر در بازی های استراتژی و هنگام تلاش برای ساخت یه ارتش افسانه ای احساس میشه. توسعه دهندگان برای برابر سازی و یا به دلایل فنی از جمله محاسبه هوش مصنوعی ، رندرینگ و ... اقدام به محدود سازی جمعیت میکنن. این محدودیت معمولا بسیار کمتر از میزان قابل باور و یا منطقیه ، مثلا محدودیت 50 نفری برای یه تمدن بزرگ! با این حال ، کوچک بودن ابعاد در یه بازی ، موضوعی پذیرفته شدس و مدیریت ذره بینی رو به حداقل میرسونه.


استفاده از مفهوم

صراحت

محدودیت جمعیت میتونه مستقیما از طریق محیط کاربری به بازیکن اعلام بشه و یا غیرمستقیم و مفهومی از طریق ایجاد محدودیت های زنجیره ای. در این نوع محدودیت، به جای محدود کردن ظرفیت افراد، منابع مورد نیاز برای ایجاد محدود میشن. مثلا در They are billions، ساخت نیرو های نظامی، نیازمند کارگره که نیازمند مسکنه که نیازمند منابع و مقداری زمین آزاده که نهایتا محدود به فضای دنیاست.‌ این زنجیره نیازمندی ها که نهایتا به یه منبع محدود کننده ختم میشه محدودیت جمعیت رو ضمنی ایجاد میکنه.


یگان به جای فرد

در صورتی که هدف کاهش مدیریت ذره بینی و در عین حال واقع گرایانه نگاه داشتن ابعاد بازی باشه، میشه از یگان به جای فرد استفاده کرد. در بازی های تاکتیکی همزمان واحد های نظامی در قالب یگان های 15 تا 60 نفره قرار دارن. این الگو رو در Lord of rings battle for middle earth میشه مشاهده کرد.

Lordofrings.jpg